تبلیغات
کانکور افغانستان | Kankor AFghanistan | معاویه عدالتیار - چگونه باید برای كانكور درس بخوانیم ؟
Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget
 
  صفحه فیسبوک ما:
 

مرتبه
تاریخ : دوشنبه 28 اسفند 1391

 کنکور

 یکی از بزرگترین دقدغه های ذهنی داوطلبان این است که به چه روشی باید برای کانکور، درس بخوانند .یكی از بزرگترین دقدغه های ذهنی داوطلبان این است كه به چه روشی باید برای كنكور، درس بخوانند .

 

آیا باید متفاوت از دوران مدرسه درس بخوانند ؟

آیا حتما" باید از كلاسهای كنكورو روشهای تستی استفاده كنند؟

آیا باید از كتابها و جزوات خاصی استفاده كنند؟

آیا باید خط به خط مطالب را حفظ كنند؟

آیا باید شب و روز درس بخوانند؟

آیا باید از خواب و خوراك و ورزش و تفریح بگذرنند؟

چه باید كرد ؟ كدام راه به موفقیت در كنكور ختم می شود ؟ و .....

 

از این به بعد سعی می كنم ، جواب این سوالات را به همراه مطالب جدید و دانستنیهای مفید در هر مقاله بگنجانم .ولی برای شروع، اضطرار بحث چگونگی درس خواندن ، بیشتر محسوس است .

 

اولا" به علت مهم بودن معدل در كانكور سالهای آینده، باید در طول تحصیل بسیار خوب و عمیق درس بخوانید و با معدل عالی دیپلم بگیرید ، در راستای همین برنامه سازمان سنجش هم با مفهومی كردن سوالات در یكی دو سال اخیر داوطلبان كنكور را به خواندن دقیق كتب درسی و عدم استفاده از روشهای كوتاه و تستی تشویق كرده است .

 

 

این جملات را شاید خیلی شنیده باشید :

 

كانكور خیلی سخت بود !!!

سوالات وقت گیر بود ، هر چی حل می كردم به جواب نمی رسیدم !!!

همه ی اونارو حفظ بودم ولی نمی تونستم از 4 گزینه یكی رو انتخاب كنم !!!

بعضی سوالا اصلا" از كتاب نبود !!! و....

 

چرا اینگونه شده ؟چرا داوطلبان نمی توانند آن طور كه باید و شاید به سوالات جواب دهند؟

 

بعد از بررسی سوالات 10 سال گذشته ی كنكور و مقایسه و تحلیل روند سوالات به این نتیجه رسیدیم كه سوالات به سمت مفهومی و دقیق شدن پیش می روند ، یعنی كاملا" از كلیشه ای بودن خارج شده اند .

 

همچنین سازمان سنجش تصمیم گرفته است، دقیقا" فقط از متون ،مثالها و تمارین كتب درسی و مطالب مفهومی وابسته به آنها سوال طرح كنند .گزینه ها را طوری طراحی كنند كه فقط كسانی كه آن مطلب را كامل فهمیده و یادگرفته اند، بتوانند از بین گزینه ها درست ترین را انتخاب كنند .

 

در سوالات ، كاملا" مشهود است كه داوطلبان باهوش تر ، پرتلاش تر ،ماهرتر، دقیقتر و بهتر غربال خواهند شد .

 

متاسفانه چون برخی مراكز پیش دانشگاهی و دبیرستانها و مخصوصا" كلاسهای كنكور دانش آموزان را به سوی سطحی خواندن و حفظ كردن مطالب سوق می دهند و دانش آموزان به جای اینكه دروس را تشریحی و دقیقتر بیاموزند و نقاط ضعف خود را مرتفع كنند ، روش تستی خواندن و نحوه ی تست زدن را می آموزند.

 

در این میان سازمان سنجش برای مقابله با این نظام غلط و غیر اصولی ، سیاستهای ( مفهومی تركردن سوالها و تاثیر معدل نهایی سال سوم متوسطه ) را در پیش گرفته است تا داوطلبان برای فراگیری دقیق و عمیق درسها ارزش بیشتری قائل شوند .

 

کنکور

 

سازمان سنجش ادعا كرده :سوالات به طور متوسط در سطح پاسخگویی 20تا25درصد از داوطلبان است كه از سطح علمی خوبی برخوردارند و برای ما توان پاسخگویی آنها مهم است .

در حقیقت در كنكور سراسری سوالی خوب و استاندارد است كه در یك گروه آزمایشی بین 10تا30 درصد داوطلبان بتوانند به آن پاسخ صحیح بدهند.

 

حال با این اوصاف ، پس باید برای موفقیت در كانكور چگونه درس بخوانیم ؟!!!

 

در ادامه ی صحبتهای قبل ،حال به اینجا می رسیم كه آیا در واقع ،راهكارهای عملی برای درس خواندن وجود دارد كه منجر به موفقیت در كنكور شود ؟

بله !!!

 

الف ) باید در طول سال تحصیلی حداكثر استفاده را از مدرسه ، كلاسها ، معلمین و دانش آموزان زرنگ كلاس بكنیم .

چگونه ؟؟؟

 

قبل از كلاس ، روزنامه وار درسی را كه قرار است تدریس شود را می خوانیم .

 

خیلی خوب و دقیق به درس و صحبتهای معلم (كه باعث بهتر جا افتادن مطلب می شود) گوش می كنیم و فعالانه نكات مهم و اشكالات خود را یادداشت می كنیم .

 

در آخر كلاس تمام اشكالاتی را كه در ذهنمان است را می پرسیم .

( تا اینجا 60% یادگیری انجام شده است ) حال 40% بقیه :

 

دروس آن روز را همان روز می خوانیم و برخی تمرینهای كلیدی را انجام می دهیم تا درس و كاربرد آن كاملا" جا بیفتد و به بهترین وجه در حافظه حك شود .

 

دوره ی دروس و تكمیل تمرینهای حل نشده را به روزی كه فردای آن ، این دروس را داریم موكول می كنیم .

 

حل تستها و تمارین بیشتر را به روزهای تعطیل و جمعه موكول می كنیم .

 

برخی مطالب (مانند لغات زبان ، مترادفهای فارسی ، تاریخ ادبیات ، نام اشخاص و مكانها و تاریخ حوادث مهم ، فرمولهای ریاضی و فیزیك و...) را یادداشت كرده ، در وقت های تلف شده (داخل مترو یا اتوبوس ، زنگ تفریح و زنگهای بیكاری ، منتظر ماندن در مكانهای مختلف ) مرور می كنیم .

 

ب) باید از منابع موثق و مفید برای درس خواندن استفاده كنیم .

چگونه؟؟؟

 

به تاكید موكد سازمان سنجش، طراحان سوالات كنكور باید از متن كامل كتابهای درسی تدریس شده در دبیرستان و پیش دانشگاهی سوال دربیاورند، مخصوصا" در 2-3 سال اخیر كه از قسمتهای بسیار ساده ی كتابها ( فیزیك ، در كنكور 84 ) چند سوال مفهومی درآورده بودند كه نزدیك به 85% دانش آموزان نتوانسته بودند به آن جواب دهند .

 

پس واضح و مشخص است كه اكثریت داوطلبان به متن كتابها اصلا" اهمیت نمی دهند
طبقه بندی:
برچسب ها: چگونه باید برای كانكور درس بخوانیم ؟، چگونه باید برای كانكور درس بخوانیم، درس برای کانکور، چگونه باید برای كانكور درس بخوانیم ؟ کانکورافغانستان، چگونه باید برای كانكور درس بخوانیم جوانان کانکورافغاسنتان،
ارسال توسط کانکور افغانستان
موسس وبسایت
 
 
نظر سنجی
در زمان فعلی این نوع سایت ها را مؤثر میدانید؟
صفحات اضافی
پیوند های روزانه
خدمات وتبلیغات