تبلیغات
کانکور افغانستان | Kankor AFghanistan | معاویه عدالتیار - نگاهی به دانشگاه هرات
Powered by Jasper Roberts Consulting - Widget
 
  صفحه فیسبوک ما:
 

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 29 اسفند 1391
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSkFA8wSwCldSL6uR0fUImOROTahthr7aNCX0pLT2lyWHedVouq_g&t=1

دانشگاه هرات (به زبان پشتو: د هرات پوهنتون) دومین مرکز بزرگ آموزش عالی در افغانستان، پس از دانشگاه کابل است.

تأسیس

این دانشگاه در سال ۱۳۶۷ خورشیدی تاسیس گردیده‌است. این موسسه در حال حاضر دارای ۱۴ دانشکده و سه فلیال (بادغیس، غور و فراه) است. دانشکده‌های دانشگاه هرات عبارتند از دانشکده ادارهٔ عامه، ادبیات و علوم بشری، اقتصاد، انجینیری، تعلیم و تربیه، حقوق و علوم سیاسی، زراعت، ژورنالیزم، ساینس، شرعیات و علوم اسلامی، طب، کمپیوتر ساینس، هنرهای زیبا و وترنری.

آمار و حقایق

در حال حاضر در دانشگاه هرات حدود ۱۰۴۲۹ دانشجو اعم از پسر و دختر مصروف تحصیل اند. دانشگاه هرات پذیرای دانشجویان از سرتاسر کشور است که ازطریق امتحان کانکور ملی به این نهاد اکادمیک معرفی می‌گردند. دانشگاه هرات ۳۳۴ عضو کدری دارد که فعالیتهای تدریسی و اداری آن را پیش می‌برند. اکثر استادان دانشگاه هرات دارای درجه لیسانس اند؛ اما ۱۰۰ نفر ماستر و ۲ تن داکتر دارد.

احصائیه دانشجو برحال دانشگاه هرات در سال ۱۳۹۱

شماره دانشکده پسران دختران مجموع
۱ اداره عامه ۳۴۲ ۱۱۹ ۴۶۱
۲ ادبیات و علوم بشری ۳۷۹ ۴۱۶ ۷۹۵
۳ اقتصاد ۷۱۶ ۱۵۶ ۸۷۲
۴ انجینیری ۶۱۶ ۶۵ ۶۸۱
۵ تعلیم و تربیه ۱۲۷۸ ۱۲۳۲ ۲۵۱۰
۶ تعلیم و تربیه بادغیس ۹۲ ۴۸ ۱۴۰
۷ حقوق و علوم سیاسی ۴۳۷ ۲۱۵ ۶۲۵
۸ زراعت ۶۵۱ ۱۵۰ ۸۰۱
۹ زراعت بادغیس ۲۳۲ ۶ ۲۳۸
۱۰ ژورنالیزم ۲۰۲ ۶۰ ۲۶۲
۱۱ ساینس ۴۷۰ ۲۹۷ ۷۶۷
۱۲ شرعیات و علوم اسلامی ۵۳۶ ۲۰۸ ۷۴۴
۱۳ طب ۴۲۳ ۳۴۲ ۷۶۵
۱۴ کمپیوتر ساینس ۳۰۷ ۹۰ ۳۹۷
۱۵ هنر‌های زیبا ۱۰۰ ۱۲۲ ۲۲۲
۱۶ وترنری ۱۰۶ ۱۶ ۱۲۲

مجموع ۶۸۸۷ ۳۵۴۲ ۱۰۴۲۹

جلب همکاری‌های خارجی

طی سال‌های اخیر دانشگاه هرات توانسته‌است با یک تعداد دانشگاه‌های خارجی چون ایالات متحده امریکا، جرمنی، ایتالیا، تایلند، سلواکیا، ایران و هند روابط همکاری برقرار نماید. در نتیجه این همکاریها نصاب درسی در تعدادی از دانشکده‌ها از قبیل اقتصاد، انجینری، کمپیوتر ساینس، ساینس، زراعت و طب به صورت قسمی ویا کلی اصلاح گردیده‌است، مفردات درسی ترتیب و کتب درسی آماده شده‌است. علاوه برآن با همکاریهای علمی و تخنیکی دانشگاه‌های مذکور با دانشگاه هرات زمینه برای تعداد زیادی از استادان مساعد گردیده‌است تا تحصیلات عالی ماستری را در خارج از کشور سپری نمایند. تاسیس و راه اندازی لابراتوارهای مختلف در دانشکده‌های ساینس، انجینری، زراعت، طب و کمپیوتر ساینس از نتایج همین همکاریهاست.

پروژه ساختمانی جدید

دانشگاه هرات تا سال ۱۳۸۲ فاقد مجموعهٔ ساختمانی مستقل تحصیلی بوده ودر منازل و ساختمانهای رهایشی در مناطق مختلف شهر هرات به صورت پراکنده فعالیت می‌نمود. اعمار مجموعهٔ ساختمانی (کامپس) دانشگاه از سال ۱۳۸۲ توسط حمایت امیر اسماعیل خان والی وقت هرات آغاز گردیده؛ ولی به علت عدم تامین بودجهٔ لازم توسط وزارت مالیه تا کنون تکمیل نگردیده‌است. مصارف اعمار این مجموعهٔ ساختمانی ازبودجه دولت تأمین می‌گردد.
طبقه بندی:
برچسب ها: نگاهی به دانشگاه هرات، درباره نگاهی به دانشگاه هرات، دانشگاه هرات، پوهنتون هرات، نگاهی به دانشگاه هرات سایت کانکورافغانستان، نگاهی به دانشگاه هرات کانکور،
ارسال توسط کانکور افغانستان
موسس وبسایت
 
 
نظر سنجی
در زمان فعلی این نوع سایت ها را مؤثر میدانید؟
صفحات اضافی
پیوند های روزانه
خدمات وتبلیغات